Имаше време, в което D2 не бяха просто група. Бяха гласът на цяло поколение. После Дичо си тръгна. Последваха слухове, версии, обвинения и едно мълчание, което продължи почти 20 години.
За първи път Дичо и Димитър Кърнев застават заедно в откровен разговор. За истинската причина за раздялата. За славата, която променя хората. За приятелството между мъже, което понякога прилича повече на брак, отколкото на музика. И за цената на думите, които никога не са били казани навреме.
Дичо и Димитър си припомниха как съдбата ги събира още в ученическите години.
„В ученическата ни група, която се казваше „Електронни системи“... Тогава нашата беквокалистка Камелия Динева ми каза, че има едно момче, което пее жестоко“, разказва Димитър пред Мон Дьо по NOVA.
Срещата се случва в апартамент в столичния квартал „Дружба“, а първото впечатление остава незабравимо: „Когато той запя, наистина изпълни стаята с гласа си.“ Дичо допълва с усмивка, че двамата всъщност са били съвсем близо един до друг още преди да се запознаят: „Живеехме на три спирки разстояние. Просто трябваше на междинката някой да ни събере и това беше Камелия“.
Така те дават началото на една от най-разпознаваемите групи у нас и до днес. И слава, която ги завладява, и преди да се усетят, в почти всяка кола има по една бройка от известната „сива касетка“, а от прозорците звучат класиките „Ледено момиче“ и „Две следи“.
„Няма да забравя, че се возих в едно такси, в което може би за 15 минути по един и същи канал пуснаха и двете парчета. И тогава някак си усетих“, спомня си Дичо момента, в който е осъзнал, че музиката им е станала много популярна.
„Нямаше жена, нямаше и пари за делене“, каза певецът.
Преди категоричната раздяла на групата, членовете преминават първо през период на отдалечаване един от друг и като приятели. „Дичо в този период започна да снима и в киното, което малко го отдалечи от семейството“, споделя Димитър.
По думите му тогава в групата е имало и желание за промяна в начина на работа – композирането да стане общ процес, а не само негова отговорност. В същото време тежкото боледуване и загубата на баща му също се отразяват сериозно върху отношенията в групата. Дичо допълва, че бащата на Димитър – Къци, е бил „силната фигура“ зад D2: „Той беше помощното колело. Държеше ни в кондиция, стягаше ни. Ние бяхме на 25 години все пак“.
След смъртта му настъпва дисбаланс, а напрежението постепенно се натрупва. Въпреки това, двамата са категорични, че не е имало драматичен скандал.
Раздялата дошла не с гръмък скандал, а почти тихо. Двамата си спомниха, че решението било взето във Велико Търново - на една маса, с няколко думи и с усещането, че нещо вече е изчерпано.
„Всъщност се разбрахме, че ще се разделяме във Велико Търново. Седнахме на една маса, казахме си 5 приказки и това беше. Доколкото помня, ти каза „Не мога повече“, разказа Кърнев.
Според него моментът дошъл малко след големия пик на D2. Рязката популярност започнала да се променя, а спадът след върха също оказал влияние.
„Аз просто хванах едни рейсове и тръгнах“, казва Дичо, признавайки, че свободолюбивият му характер трудно се е вписвал в ограничения. Според тях раздялата идва и в естествен момент от развитието на една група. „Това беше около седмата година. Цикъл, през който минава почти всяка група“, обобщава Дичо.
„За щастие, имаме почти готов чисто нов албум и песента „Свобода“, която е позитивна, лятна. С участието на Део, който направи уникален текст на неговите куплети“, разкрива Димитър пред Мон Дьо и издава малък запис от парчето.
Песента, заедно с клипа към нея, се очаква да излезе в края на юни. А за D2 тя бележи началото на една нова ера на летните турнета, но и баланса в отношенията… „Много е спокойно. Няма напрежение, има свобода просто“, заключва Дичо.